Historia szpitala

Status dla numeru BIP :
Data:
Informacje:

Nie nazleziono numeru BIP

Historia lecznic w Zakopanem sięga 1910 roku kiedy to z inicjatywy schorowanej młodzieży akademickiej powstał “Dom Zdrowia Bratnia Pomoc” pierwsze sanatorium o charakterze społecznym. Po wielu latach działalności i przemian oraz ciągłego rozwoju, z niewielkiej siedziby powstał gmach obecnego Wojewódzkiego Szpitala w Zakopanem.

Budowę szpitala prowadził od kwietnia 1928r specjalny komitet budowy opodatkowując studentów kwotą siedmiu złotych rocznie, oraz biorąc kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Patronem budowy został Józef Piłsudski. Budynek pięcio-kondygnacyjny zaprojektowano i wybudowano z myślą o komforcie pacjentów. Pokoje 2-3 osobowe, osobne dyżurki lekarskie i pielęgniarskie na każdym piętrze, jadalnie, sale gimnastyczne, biblioteka, po modernizacji służy kolejnym pacjentom do dnia dzisiejszego. W budynku zaplanowano też pomieszczenie do diagnostyki i terapii promieniami rentgena, elektroterapii oraz inhalacji. Gmach ośrodka Sanatorium Akademickiego został oddany do użytku w roku 1934. Senatorium Przetrwało II wojnę światową, a po odzyskaniu niepodległości reaktywowano w lecznicy działalność pod kierownictwem doktora Stefana Jasińskiego a po jego śmierci stanowisko objął Jan Jaworski. Sanatorium Akademickie tętniło życiem. Leczono w nim młodzież akademicką pozwalając pacjentom na kontynuowanie studiów, prowadzenie pracy naukowej, zawodowej. W latach 70 – tych charakter sanatorium zaczął się zmieniać.

alt

Zdjęcia archiwalne – budynek szpitala, dr S. Jasiński

Walka z gruźlicą zeszła na dalszy plan a przy okazji a przy okazji zmiany nazwy w 1978 r. na Akademickie Centrum Rehabilitacji rozpoczęto leczenie i rehabilitację chorób narządów ruchu. W latach 80-tych i 90-tych następował dalszy etap przemian. Ośrodek otworzył się na przyjmowanie obok studentów i pracowników naukowych również emerytów i rencistów. Zmniejszono ilość łóżek z 183 do 140 . W maju 2001r Akademickie Centrum Rehabilitacji przyjęło nazwę Centrum Rehabilitacji im Stefana Jasińskiego. Szpital specjalizuje się w leczeniu, rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu i układu oddechowego,ponadto zajmuje się chorymi cierpiącymi na dolegliwości reumatyczne, neurologiczne itp.

Od lipca 2007 r szpital funkcjonuje pod nazwą “Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem”.