Podsumowanie programu „Zapobieganie nadwadze i otyłości mieszkańców województwa małopolskiego”.

Status dla numeru BIP :
Data:
Informacje:

Nie nazleziono numeru BIP

Podsumowanie programu „Zapobieganie nadwadze i otyłości mieszkańców województwa małopolskiego”.

W dniu 5 grudnia br. w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem dokonano uroczystego zamknięcia  i podsumowania programu „Zapobieganie nadwadze i otyłości mieszkańców województwa małopolskiego”. Program ten, trwający od czerwca do listopada  br.  i finansowany z funduszy Województwa Małopolskiego, realizowany był  w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa  Małopolskiego.

Uczestniczyło w nim 120 mieszkańców Subregionu Podhalańskiego. Średni wynik redukcji masy ciała wyniósł 5 kg, a rekordzistka odnotowała 21 kg.

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu uczestników programu oraz przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie dr Agnieszka Jarosz oraz mgr Barbara Wojda. Z zebranymi sercem była Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Pani Sylwia Grzesiak-Ambroży, która w bardzo osobistym liście, odczytanym przez Dyrektor Szpitala,  doceniła dokonania uczestników oraz życzyła im na przyszłość podobnej wytrwałości.

Uroczystość była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między uczestnikami, wysłuchania przedstawionego przez Dyrektor Krystynę Walendowicz podsumowania, w tym także statystycznego, a także wysłuchania  prelekcji przedstawicieli Instytutu Żywności i Żywienia. Do zasad zdrowego żywienia dostosował się nawet poczęstunek, który cieszył oczy swymi kolorami.

Miłym akcentem spotkania było wręczenie  uczestnikom, którzy odnotowali najwyższe wskaźniki redukcji masy ciała oraz osobom najbardziej aktywnym cennych nagród rzeczowych. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat udziału w Programie.

Po  6 i 12 miesięcy po zakończeniu Programu uczestnicy wypełniają ankietę, w której przekażą informację, jak po zakończeniu Programu funkcjonują w swoim środowisku i czy stosują zdobytą w Programie wiedzę na temat zdrowego żywienia i utrzymywania aktywności fizycznej.

 

Leave a Comment